top of page

Půst skončil, aneb skalp šampiona!

30. 3. 2015

Víte, kdy se naposledy Fénix radoval z vítězství? Trvalo to dlouchých 132 dní (protože z kontumace proti Hanspaulce jsme se zas tolik neradovali). Ale příběh uplynulého víkendu je třeba vzít hezky popořadě, protože k té radosti vedla dlouhá a namáhavá cesta.

Goblins Praha - Fénix Praha 5:3 (2:1, 0:0, 3:2), střely 32:30, branky Fénixe: 10. Barczi (Matta), 41. Čihák (Kajzar), 42. Barczi (Čihák), vyloučení: 4:1, využití: 1:0, v oslabení: 1:0, vývoj skóre: 0:1, 4:1, 4:3, 5:3.Brankář: Dressler Martin, 27 ZÁK, 4 OG, 87% ÚSP.

V sobotu jsme se vrhli na Gobliny s chutí obrat konečně o body tým z horní části tabulky. O tom, jakou formu Goblini mají jsme psali v pozvánce, takže jsme do zápasu šli s pokorou a vědomím, že tento zápas může rozhodnout jedna chyba. Už od úvodu zápasu jsme byli Goblinům rovnocenným soupeřem a dokonce jsme šli i do vedení, když bombu z poza naší brány sebral z mantinelu na červené čáře Tomáš Barczi a svůj únik zakončil gólem. Naše radost trvala tři a půl minuty, když se po buly dostal přímo před brankáře Martin Kytka, jehož střelu sice ještě Martin vyrazil helmou do rohu, odtud však výše zmíněný poslal přihrávku do mezikruží na Pavla Hájka, který zápas vyrovnal. Ještě hůř nám bylo ani ne o minutu později, kdy Petr Joza vypálil od modré a přes klubko clonících hráčů střela zaplula přesně k tyči.

Takže jsme zase prohrávali, ale taky jsme viděli, že nic není ztraceno, protože s Gobliny jde hrát. Ve druhé třetině, ale branka nepadla, ačkoliv šance se objevovaly na obou stranách.

Třetí třetina se kvůli ostrému slunci půlila. Stav byl 1:2 a věřili jsme, že dnes na body dosáhneme. Bohužel hned v úvodu závěrečné části se nechal vyloučit Matěj Slavíček za držení a Goblini za 20 vteřin přesilovku využili gólem velmi podobným tomu ze závěru první třetiny. A právě nyní jsme se dopustily té chyby, která nás možná stála výsledek. Za stavu 1:3 jsme přespříliš otevřeli hru a zanedlouho se před Martinem objevili snad tři Goblini, kteří neměli problém si s naloženou situací poradit. Při střídání stran jsme burcovali k zázraku a on se málem stal! Během půlminuty se totiž trefili Láďa Čihák a Tomáš Barczi, zase to bylo jen o gól a momentum bylo silně na naší straně. Přesně 100 vteřin před koncem byl navíc vyloučen jeden z Goblinů a my zkusili powerplay. Bohužel se k míči dostal rychlonožka Marek Skramužský a gólem do odkryté brány zpečetil výsledek na konečných 3:5.

Fénix Praha - Avir Praha 3:2 po s.n. (1:1, 1:0, 0:1), střely 31:34, branky Fénixe: 15. Chvosta (Polinský), 21. Nepovím (Slavíček), rozhodující nájezd Kajzar, vyloučení: 2:1, využití 0:1, vývoj skóre: 0:1, 2:1, 2:2.Brankář: Dressler Martin, 32 ZÁK, 2 OG, 94% ÚSP.

Jestli někdo nevěří tomu, že kvalita hry roste se soupeřem, tak po včerejšku už nemůže. Ještě nikdy jsme nenastoupili proti technicky a fyzicky vyspělejšímu týmu. Naše zaleknutí ale netrvalo dlouho. Semkli jsme se k našemu zatím nejlepšímu výkonu a hlavně jsme si konečně dokázali, že žádný zápas není rozhodnutý jen jmény soupeřů. Avir na nás vlétnul silou uragánu, počet střel po první třetině ukazoval stav 13:8 pro hosty, ale za Martinova záda prošla jen dorážka z 12. minuty. Naopak nám se povedlo v poslední minutě vyrovnat z hole Kuby Chvosty, kterému přihrával navrátilec Timo.

Druhá třetina nabídla zcela opačný obrázek zápasu. Převahu jsme měli my a gól visel ve vzduchu. Náhoda tomu chtěla, že ten gól nakonec přišel z té nejmenší šance, kterou jsme si připravili. Lukáš Nepovím napřáhl z půlky hřiště, střela šla po zemi a brankáři hostí se od hokejky zvedla do vzduchu a zapadla přesně za jeho záda. Vedení jsme udrželi až do závěru a měli tu známou situaci: těsné vedení před poslední třetinou.

Avir nás tlačil, dostával se do velmi nebezpečných situací, jejich střely ale končily mimo anebo na chráničích brankáře. Když se jim podařilo vyrovnat, tlak neustával a ve 40. minutě nám všem zamrazilo, když si za podražení musel jít sednout Tomáš Barczi. Soupeř si dokonce vybral oddechový čas, ale tuhle přesilovku jsme ubránili a po ní se dokonce dostali i do pár šancí. Z těch nic nebylo a na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Z prvních trojic nepřekonal brankáře nikdo, Timo měl vítězství na hokejce, ale neprostřelil. Potom se pořadí otočilo a jel Kuba Chvosta, který konečně proměnil. Bohužel se totéž povedlo i hráči Aviru a ke slovu se tak dostal Petr Kajzar, který blafákem nějakým způsobem procpal míč za brankáře Aviru a když pak Martin vyrážečkou zlikvidoval poslední nájezd mohly propuknout oslavy jak po vítězství v lize.

Vskutku hlad po radosti z výhry byl velký a z nás spadla ohromná zátěž kupících se neúspěchů. Vzhledem k výsledkům ostatních týmů v našem tabulkovém "patře" je tato radost méně než dílčí, protože k probojování se do předkola bude potřeba těch vítězství ještě pár. Snad se nám ale povedlo nakopnout naši mašinu a po čtrnáctidenní pauze budeme v těchto výkonech pokračovat. Díky za podporu a hezké Velikonoce!