top of page

Neúspěšná premiéra s Ďábly - 3:8

14. 9. 2014

Fénixu se premiéra nepovedla zcela podle představ a i přes zlepšení výkonu v druhé části utkání prohrál s Ďábly 3:8. Přesto není třeba tento neúspěch přeceňovat, protože se v zápase přes celkový nezdar ukázala i některá pozitiva. Jedním z nich byl i výkon Jakuba Chvosty, který se podepsal pod všechny tři branky Fénixe.

Fénix Praha - Ďáblové Praha 3:8 (0:3, 1:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 28. Polinský (Chvosta), 37. Čihák (Chvosta), 39. Barczi (Chvosta) - 7. Klepetko I. (Kavalír, Plecitý), 10. Kavalír (Plecitý), 14. Kulík, 21. Kavalír (Kulík), 23. Moudrý (Vítek), 24. Klepetko II. (Plecitý), 34. Moudrý (Plecitý. Vítek), Kavalír.  Rozhodčí: Krejcar, Vencl. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:3. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:33. Vývoj utkání: 0:6, 1:6, 1:7, 3:7, 3:8.

Sestava Fénixe: Dressler - Slavíček, Langer, Kufčák, Volkán, Zvánovec (A), Kompuš - Barczi, Řanda (C), Čihák - Polinský, Kajzar, Hnath - Chvosta

Komentář: Hodinu po poledni se pod zataženou oblohou sešla mužstva Fénixe a Ďáblů, aby vstoupila do nového ročníku Pražské oblastní hokejbalové ligy. Z našeho pohledu se samozřejmě jednalo o velmi speciální den, kterým se završila více než rok trvající budovací fáze našeho týmu. S vhozením úvodního buly se rozproudil veškerý nahromaděný adrenalin a nezačalo se nikterak opatrně. Ve třetí minutě první třetiny se Fénixum naskytla velká šance v podobě více než minutu a půl dlouhé přesilovky pěti proti třem. Ta nabídla obrázek, který se držel po celý zbytek zápasu a dá se říct, že jej také rozhodl: Ďáblové urputně bránili své obranné pásmo, nepouštěli Fénixe do žádných vyložených šancí a když už došlo ke střelbě brankář hostí si s ní poradil bez větších problémů.

Po první pětiminutovce, která byla i díky oné přesilovce spíše v režii nováčka soutěže, se ke slovu dostali i Ďáblové. Na začátku 7. minuty si za nedovolené bránění šel poprvé sednout Mikuláš Zvánovec a Ďáblům k využití této šance trvalo pouhých devět vteřin. Favorit utkání se tak dostal na koně a převzal iniciativu. O tři minuty později se ujal jeden z mnoha pokusů Ďáblů o rychlý protiútok a dorážku z bezprostřední blízkosti si po přesunu z jedné strany na druhou srazil brankář domácích Dressler vyrážečkou do brány. Ještě více smůly však na Fénix čekalo v závěru třetiny, kdy se balónek odpalovaný Dresslerem odrazil od nohy Matěje Slavíčka přímo do domácí klece. Lepší první třetinu si Ďáblové sotva mohli přát. Na střely skončila 12:9 pro domácí, ovšem ten nejdůležitější údaj hovořil 0:3 v jejich neprospěch.

Druhá třetina byla ve znamení zmatků a nedorozumění v obraně domácích. Zatímco Ďáblové nenechali Fénixu v útočné fázi vetřinu klidu, nedůslednost a nedůraz v obsazování soupeře v naší obranné třetině ústilo v jednu šanci za druhou. Zejména čtvrtý gól Ďáblů, který zřejmě zadusil poslední naději na obrat v utkání, odstartoval prozatím nejčernějších 150 vteřin v naší historii. Po jejich uplynutí světelné tabuli svítil hrozivý stav 0:6 a schylovalo se k uvítacímu debaklu.

A vypadalo to s domácími ještě hůř, když byl čtyři minuty před koncem třetiny Mikuláš Zvánovec vyloučen zároveň za dva nedovolené zákroky.

Jaká to byla psychická vzpruha, když nejenom, že jsme tuto přesilovku ubránili, ale dokonce po dobrém forčekingu utíkal na soupeřovu branku osamocený Timo Polinský, který s přehledem vymetl pravý horní růžek a zaznamenal tak historicky první ligový gól našeho týmu! Druhá třetina tedy skončila se skóre 1:6, ale gól nás nabudil ke snaze bojovat o co nejlepší výsledek.

I o následující gól se podepsal Timo, i když nepřímo. Právě při jeho vyloučení totiž Ďáblové odskočili opět na rozdíl šesti branek. Fénix však dokázal odpovědět pro změnu nejlepšími 150 vteřinami historie, kdy si přesné přihrávky Kuby Chvosty našly gólové zúročení nejprve z hole Ládi Čiháka a jen o pár chvil později Tomáše Barcziho. Ani dílčí "třetinové" vítězství však Fénixu nebylo dopřáno a závěrečná úprava skóre patřila Ďáblům. Třetí třetina tak skončila nerozhodně a zápas konečných 3:8.

Zápas nám ukázal mnoho podstatných informací. Je nám nyní jasnější než kdy dříve, že bez usilovné práce to nejde, protože naše nováčkovské chyby a nedostatky dokáží soupeři trestat se smrtící efektivitou. Na druhou stranu nám zejména druhá část utkání dokázala, že máme čím překvapit a čím se dostat do šancí. Nemáme za sebou premiéru snů, ale mohlo to být horší. A je zde také třeba bez podmínek uznat, že soupeř předvedl velmi kvalitní hru, se kterou bude jistě v letošní sezóně slavit výraznější úspěchy, než v té předešlé.

Nás o víkendu čeká výlet do Kolína. Sami jsme zvědaví, kolik se nám toho za týden podaří vylepšit. Děkujeme za podporu a na viděnou v Kolíně!